Konkurs „Debiut Gospodarczy” nie może dotyczyć tylko mieszkańców miasta, tak wynika z opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym miasto nie może rozstrzygnąć obecnej edycji konkursu. – To wielka szkoda, ale dyrektywy unijne są dla nas nieubłagane. Tym samym musimy zrezygnować z głównego założenia konkursu, który polegał na wsparciu dla świdniczan, którzy chcą w naszym mieście rozpocząć działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia, że chcemy pomagać mieszkańcom naszego miasta, co jest dla wszystkich oczywiste. Takie są wytyczne Komisji Europejskiej i pola do dyskusji tu nie ma – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. „Debiut Gospodarczy” to konkurs, który promował przedsiębiorczość i wspierał ciekawe pomysły. Przez lata taka forma aktywizacji polegała na dofinansowaniu części kosztów inwestycji i wyposażenia stanowisk pracy związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez uczniów oraz absolwentów szkół, a także studentów i absolwentów szkół wyższych oraz pomocy w uruchomieniu działalności gospodarczej. W pierwszej fazie konkursu debiutanci otrzymywali nawet lokale na swoją działalność. Kwotą ponad 190 tys. zł miasto wsparło kilkanaście pomysłów świdniczan. Te zasady muszą być jednak zmienione. Przede wszystkim ograniczenie konkursu do mieszkańców Świdnicy, co spotkało się niedawno z zastrzeżeniami ze strony kontrolera Najwyższej Izby Kontroli, który przedstawił opinię UOKiK-u. Mówi ona, że „(...)Komisja Europejska uznała, że w jej ocenie zamieszczanie w uchwałach gmin postanowień ograniczających udzielanie pomocy w związku z zatrudnieniem osób zameldowanych w danej gminie, stanowi naruszenie zasady swobodnego przepływu pracowników (...)”. To zmusiło miasto do odwołania tegorocznej edycji konkursu. – Uczestnikom konkursu należą się przeprosiny, ale to sytuacja od nas niezależna.
Ze względu na to, że konkurs jest ważny dla młodych ludzi i cieszy się sporym zainteresowaniem, planujemy zmienić warunki i uzyskać wszelkie uzgodnienia oraz ruszyć z nową edycją. Niezależne od nas formalności zajmą kilka miesięcy – dodaje wiceprezydent Skórski. Oficjalne pisma zostały rozesłane do uczestników konkursu.
źródło: 30minut
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.