Kilkunastu samorządowców chce mieć większy wpływ na Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Invest - Park”. Ich zdaniem wprowadzenie w życie pilotażowego projektu, który przesłali już do Prezydenta RP,
Premiera oraz ministrów: finansów, gospodarki, skarbu państwa i rozwoju regionalnego przyniesie wiele korzyści. Jako największe wyliczają: zapewnienie większości udziałów samorządom terytorialnym, przekazanie decyzyjności i odpowiedzialności za działalność spółki w ręce gmin - wspólników oraz nowa forma spółki, bez udziału Skarbu Państwa, która będzie mogła uzyskać status spółki „non-profit”, a co za tym idzie będzie mogła aplikować o środki unijne. - Ustabilizowała się już powyborcza sytuacja, dlatego po raz kolejny wysłaliśmy wspólne stanowisko samorządów. Rozmawiamy również z parlamentarzystami o tym, że problem pozostał i wymaga naprawdę bardzo pilnego rozwiązania. Warto pamiętać, że funkcjonowanie drugiego po KGHM „przedsiębiorstwa” musi być przedmiotem troski i wspólnej odpowiedzialności. Jak wiadomo najlepszą receptą na kryzys są inwestycje, a te zależą również od zaangażowania samorządów. Te pieniądze samorządom będzie coraz trudniej znaleźć, dlatego musimy mieć pełniejsze przekonanie, że nasz trud będzie mógł się przełożyć wprost na to co się dzieje w strefie - mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Samorządowy projekt zakłada wycofanie udziałów Skarbu Państwa ze spółki WSSE „Invest - Park” sp. z o.o. Dlaczego? Ich zdaniem mimo, że samorządy ponoszą ogromną część wydatków związanych z funkcjonowaniem SSE (inwestycje w rozwój infrastruktury, ulgi i zwolnienia w podatkach lokalnych) to same nie mogą w pełni wpływać na ich rozwój. Stąd propozycja, by udziały Skarbu Państwa zostały umorzone.- Dziś jest tak, że 11 samorządów ma 36,9 proc. udziałów w spółce „Invest - Park” i 15,2 proc. przysługujących głosów. Skarb Państwa zaś tych udziałów ma 48,8 proc, ale aż 78,9 proc. głosów. To niesprawiedliwa dysproporcja, która powinna się zmienić. Umorzenie udziałów Skarbu Państwa wartych ponad 43 mln jest możliwe, bo kapitał jest w samej spółce. Takie rozwiązanie może ucieszyć ministrów finansów i gospodarki - mówili pod koniec lipca samorządowcy podczas prezentacji projektu.
źródło: 30minut
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.