O problemach małych i średnich przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku rozmawiano podczas konferencji „Rozwój Sektora MŚP – szanse, wyzwania i zagrożenia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sudecki Związek Pracodawców oraz firmę doradczo szkoleniową Human Partner. To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa najbardziej odczuły skutki kryzysu. Paradoksalnie to .właśnie okres spowolnienia gospodarczego, może być dla nich szansą na podniesienie kwalifikacji kadrowych, opracowanie nowych strategii rozwojowych oraz poszukanie metod finansowania z innych źródeł niż komercyjne. - Wskazanie takim firmom możliwości korzystania z odpowiednich instrumentów finansowych, daje im szansę na utrzymanie się na rynku. – tłumaczy Marcin Kowalski, prezes „Human Partner” - Pozwoli to na utworzenie nowych miejsc pracy, czy zakup linii technologicznych. Takie rozwiązania nie tylko procentują przetrwaniem w trudnych czasach, ale nawet rozwojem firmy, pomimo kryzysu – dopowiada współorganizator konferencji. Dużą wagę przywiązuje się również do współpracy firm z sektora małego i średniego biznesu. Czasy kryzysu, mogą budzić niezdrową konkurencję, a nawet wrogość. Rozwój i przetrwanie specjaliści upatrują jednak w kooperacji pracodawców. Podczas konferencji dyskutowano również o roli lidera w sektorze MŚP, a także o wsparciu firm przez władze wojewódzkie w kontekście perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020.
Nie zapomniano również o problemach prawnych oraz ustawach, które utrudniają przedsiębiorcom rozwój. - Polacy zapomnieli, że bogactwo narodu bierze się z pracy. - uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców „Lewiatan” – Poziom inwestycji w naszym kraju, jest zbyt niski, aby zapewnić miejsca pracy wszystkim. Ten problem bierze się między innymi z faktu, że rocznie do systemu emerytalno – rentowego, dopłacamy 90 miliardów złotych. To jest trzy razy więcej, niż wydajemy w Polsce, na rozwój infrastruktury drogowej, czy modernizację kolei. – tłumaczy ekspert. W ramach projektu finansowanego ze środków unijnych powstał również serwis internetowy sudeckibiznes. pl, który skierowany jest do dolnośląskich przedsiębiorców. - Są tam umieszczone informacje giełdowe, czy kursy walut – dopowiada Artur Mazurkiewicz, prezes Heapmail Internet Solutions – Bardzo ciekawą częścią serwisu, jest również doradztwo dla przedsiębiorców. Zawarte są tam „pigułki wiedzy”, począwszy od finansów, poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi, aż po sprawy podatkowe – kończy przedsiębiorca. Red
źródło: 30minut
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.