O problemach małych i średnich przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku rozmawiano podczas konferencji „Rozwój Sektora MŚP – szanse, wyzwania i zagrożenia”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Sudecki Związek Pracodawców oraz firmę doradczo szkoleniową Human Partner. To właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa najbardziej odczuły skutki kryzysu. Paradoksalnie to .właśnie okres spowolnienia gospodarczego, może być dla nich szansą na podniesienie kwalifikacji kadrowych, opracowanie nowych strategii rozwojowych oraz poszukanie metod finansowania z innych źródeł niż komercyjne. - Wskazanie takim firmom możliwości korzystania z odpowiednich instrumentów finansowych, daje im szansę na utrzymanie się na rynku. – tłumaczy Marcin Kowalski, prezes „Human Partner” - Pozwoli to na utworzenie nowych miejsc pracy, czy zakup linii technologicznych. Takie rozwiązania nie tylko procentują przetrwaniem w trudnych czasach, ale nawet rozwojem firmy, pomimo kryzysu – dopowiada współorganizator konferencji. Dużą wagę przywiązuje się również do współpracy firm z sektora małego i średniego biznesu. Czasy kryzysu, mogą budzić niezdrową konkurencję, a nawet wrogość. Rozwój i przetrwanie specjaliści upatrują jednak w kooperacji pracodawców. Podczas konferencji dyskutowano również o roli lidera w sektorze MŚP, a także o wsparciu firm przez władze wojewódzkie w kontekście perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020.
Nie zapomniano również o problemach prawnych oraz ustawach, które utrudniają przedsiębiorcom rozwój. - Polacy zapomnieli, że bogactwo narodu bierze się z pracy. - uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert zarządu Polskiej Konfederacji Pracodawców „Lewiatan” – Poziom inwestycji w naszym kraju, jest zbyt niski, aby zapewnić miejsca pracy wszystkim. Ten problem bierze się między innymi z faktu, że rocznie do systemu emerytalno – rentowego, dopłacamy 90 miliardów złotych. To jest trzy razy więcej, niż wydajemy w Polsce, na rozwój infrastruktury drogowej, czy modernizację kolei. – tłumaczy ekspert. W ramach projektu finansowanego ze środków unijnych powstał również serwis internetowy sudeckibiznes. pl, który skierowany jest do dolnośląskich przedsiębiorców. - Są tam umieszczone informacje giełdowe, czy kursy walut – dopowiada Artur Mazurkiewicz, prezes Heapmail Internet Solutions – Bardzo ciekawą częścią serwisu, jest również doradztwo dla przedsiębiorców. Zawarte są tam „pigułki wiedzy”, począwszy od finansów, poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi, aż po sprawy podatkowe – kończy przedsiębiorca. Red
źródło: 30minut
Oddział ZUS w Wałbrzychu przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową - Urzędem Skarbowym w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne szkolenie:
- Krajowa Administracja Skarbowa - Urząd Skarbowy w Wałbrzychu
Temat: e-Urząd Skatbowy - szybki i bezpieczny kontakt z urzędem skarbowym
ZUS Oddział w Wałbrzychu
Temat: Wakacje składkowe - zwolnienie z opłacania składek ZUS
Szkolenie odbędzie się w czwartek 20 lutego 2025r. o godzinie 10:00.
ZUS ogłosił Konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2026 r. Nabór wniosków w kolejnej edycji Konkursu odbędzie się od 10 lutego do 10 marca 2025 r.
czytaj więcejDolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w partnerstwie z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz Dolnośląskimi Pracodawcami, ma zaszczyt zaprosić na konferencję otwierającą projekt „Wsparcie beneficjentów Programu FEDS 2021-2027 EFS+”.
ZUS Oddział w Wałbrzychu ogłosił terminy szkoleń dla swoich klientów w I półroczu 2025 roku. Wśród zaproponowanych tematów są m.in. wakacje składkowe czy wypadki przy pracy.
czytaj więcejWałbrzych to drugie co do wielkości miasto na Dolnym Śląsku. 100 tysięcy mieszkańców obsługiwanych jest codziennie przez nowoczesna komunikację miejską. Nowe przystanki autobusowe wyposażone są w citylighty – podświetlane tablice reklamowe.
czytaj więcej