Przed Sądem Okręgowym w Świdnicy rozpoznawana jest sprawa z oskarżenia Prokuratora Rejonowego w Wałbrzychu przeciwko małżeństwu z Wałbrzycha o wyłudzenie z jednego z banków kwoty ponad 320 tysięcy złotych, przy wykorzystaniu błędu technicznego dotyczącego komunikacji pomiędzy systemami informatycznymi banku oraz błąd co do odczytu wysokości faktycznie ulokowanych na rachunkach dostępnych środków pieniężnych. W toku prowadzonego przez wałbrzyską prokuraturę śledztwa ustalono, że pokrzywdzony bank wykorzystywał dwa systemy informatyczne - jeden pozwalający na zapis środków utrzymanych na rachunkach i na przechowywanie danych o saldzie rachunku, wykonywanie księgowań, komunikację z systemem przelewów Elixir, a drugi zajmujący się obsługą kart płatniczych związanych z prowadzeniem kont rozrachunkowych. W godzinach od 16.00 do 6.00 system dot. obsługi kart płatniczych działał automatycznie. Sprowadzało się to tego, że informacje dla terminali płatniczych oraz bankomatów przekazywano na podstawie salda zapisanego przed godz. 16.00. W wyniku tej sytuacji użytkownicy kont bankowych mieli możliwość dokonania transakcji wypłat z bankomatów i dokonania płatności w terminalach do wysokości salda sprzed godz. 16.00, a jednocześnie mieli możliwość dokonania zleceń przelewów z kont bankowych w systemie bankowości internetowej.
Obsługa rachunku przez dwa różne systemy informatyczne umożliwiała posiadaczom rachunków dwukrotną wypłatę dostępnych na rachunku środków. Oskarżeni Radosław P. i Marlena P. przypadkowo ujawnili możliwość jaką dawał system bankowy, a następnie świadomie w okresie od kwietnia 2010r. do stycznia 2011r., wykorzystując błąd techniczny systemu dokonali wypłat kwot pieniężnych bez pokrycia na łączną sumę ponad 320 tysięcy złotych, doprowadzając w ten sposób bank do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Oskarżeni nie mieli umowy z bankiem uprawniającej do debetu na koncie, linii kredytowej czy karty kredytowej. Zarzucony oskarżonym czyn, jako oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości, zagrożony jest karą od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności, zaś do rozpoznania sprawy właściwy jest sąd okręgowy jako sąd pierwszej instancji. Aktem oskarżenia objęto także cztery inne osoby zamieszkałe w Wałbrzychu i okolicach - klientów tego samego banku, które podobnie wykorzystując błąd techniczny systemu dokonały wypłat kwot pieniężnych bez pokrycia z rachunków bankowych w kwotach odpowiednio 46.350,99 zł i 18.191,49 zł. W zakresie tych oskarżonych, z uwagi iż wartość szkody nie stanowi mienia znacznej wartości, sprawa jest rozpoznawana przez Sąd Rejonowy w Wałbrzychu.
Źródło: 30minut
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.