Pierwsza seryjnie wyprodukowana 5-biegowa manualna skrzynia przeznaczona do Toyoty Yaris montowanej we francuskiej fabryce Toyoty opuściła linie produkcyjne wałbrzyskiego zakładu 10 kwietnia 2002 roku. Oficjalna ceremonia otwarcia fabryki miała miejsce 7 czerwca tego samego roku. - Przez ostatnie 10 lat udowodniliśmy, że nasza fabryka stanowi kluczową bazę produkcyjną Toyoty w Europie, dostarczając główne podzespoły do większości modeli samochodów wytwarzanych na starym kontynencie. Jakość naszych produktów jest doceniana przez centralę koncernu w Japonii.
W ostatnich dziesięciu latach wdrożyliśmy także z powodzeniem program społecznej odpowiedzialności firmy. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników jesteśmy uznawani jako wyróżniający się „obywatel lokalnej społeczności - stwierdził Carl Klemm, prezes TMMP. Rosnące w ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie Toyoty na główne podzespoły spowodowało dwukrotną rozbudowę fabryki w latach 2003-2005 oraz 2006-2008, skutkiem czego inwestycje Toyoty w Wałbrzychu oraz zatrudnienie wzrosły w stosunku do pierwotnych planów aż pięciokrotnie. Całkowita wartość inwestycji wynosi obecnie ponad 2 miliardy złotych a zatrudnienie 1700 osób. Od 2002 roku TMMP wyprodukowała już ponad 4 miliony skrzyń biegów oraz 2 miliony silników. Zbudowana na działce o powierzchni 520,000 m˛ fabryka posiada pięć hal produkcyjnych o łącznej przestrzeni produkcyjnej wynoszącej 100,000 m˛, w tym kuźnię, odlewnię, dwie hale obróbki i montażu skrzyń biegów oraz halę obróbki i montażu silników. Zdolność produkcyjna fabryki wynosi 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów, co oznacza, że pod względem możliwości produkcyjnych TMMP stanowi największą fabrykę podzespołów Toyoty poza Japonią. Oprócz fabryki w Wałbrzychu Toyota posiada w Polsce drugi zakład podzespołów - Toyota Motor Industries Poland zlokalizowany w Jelczu-Laskowicach (Dolny Śląsk), który od 2005 roku wytwarza silniki diesla o pojemności od 1.4 do 2.2 litra. (red)
źródło: 30minut
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.