O umorzenie części niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne walczą przedsiębiorcy w całym kraju. W forsowanie tak zwanej ustawy abolicyjnej włączyła się również Posłanka Ziemi Wałbrzyskiej, Izabela Mrzygłocka. Projekt pomóc ma przedsiębiorcom, którzy skorzystali w latach 1999 – 2009 z przysługującemu im prawa wyboru tytułu ubezpieczenia społecznego. Ci, którzy wybrali tak zwaną prace nakładczą, płacili mniejsze składki. W marcu 2009 roku zmieniły się jednak przepisy. Przedsiębiorcom zostały naliczone składki od działalności gospodarczej wraz z odsetkami, których jak mówią, nie są w stanie udźwignąć.
- To zjawisko najbardziej widoczne jest na Śląsku – tłumaczy Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Poseł na Sejm RP – Istnieją jednak przypadki takich spółdzielni w województwie dolnośląskim. Staram się, by mogły one skorzystać z dobrodziejstw ustawy abolicyjnej – mówi. Wałbrzyska posłanka spotkała się ze Stowarzyszeniem Poszkodowanych Przedsiębiorców RP. Przekazano jej uwagi dotyczące ustawy abolicyjnej. Największy problem budzi fakt wykorzystywania luki prawnej przez przedsiębiorców, którzy prowadzili pracę nakładczą niezgodnie z prawem. Takie przypadki trzeba oddzielić od tych, którym należałaby się abolicja. - Niektóre spółdzielnie zatrudniały nawet po kilkaset osób w ramach pracy nakładczej, same będąc zatrudnione w innych spółdzielniach na takich warunkach – wyjaśnia posłanka. – Chcemy zatem wyłączyć takie przypadki z ustawy abolicyjnej, gdyż uważamy, że byłoby to nie fair w stosunku do innych. – podkreśla Izabela Mrzygłocka. Projekt ustawy został zaprezentowany przez posłankę podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na finalną wersję abolicja dla samozatrudnionych przedsiębiorców trzeba będzie jednak poczekać. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.