Japońscy inwestorzy z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na zaproszenie kierownictwa Invest – Parku, zasiedli do debaty o współpracy.
Seminarium z Japończykami, to najnowsza inicjatywa prezes Invest Parku, Barbary Kaśnikowskiej, która postanowiła poznać oczekiwania przedsiębiorców, już działających w strefie. - Chcemy się dowiedzieć w bezpośredniej rozmowie, z jakimi problemami borykają się firmy i wspólnie znaleźć rozwiązanie mówi prezes Kaśnikowska. Ogólną sytuację ocenił przedstawiciel Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Marek Szostak.- Przeprowadziliśmy badania w tej sprawie. Wynika z nich, że Japończykom przeszkadza kiepski stan dróg, biurokracja i niejednoznaczne przepisy, skostniałe prawo pracy czy niewydolna służba zdrowia.
Ale za to Polska jest stabilna gospodarczo, bezpieczna, strategicznie położona w samym środku Europy, ma wykształcone kadry. Nie mówiąc już o powszechnej życzliwości, otwartości i okazywanej Japończykom sympatii – wylicza Szostak. O ile w kwestii dróg, czy obowiązujących przepisów, Invest - Park ma niewielkie pole do popisu, to jednak w innych, równie ważnych sprawach, zobowiązał się do interwencji. Chodzi m.in. o kontakty z firmami, dostarczającymi energię. - Firmy w Wałbrzychu skarżyły się na spadki napięcia w sieci energetycznej. Dla precyzyjnych maszyn, jakimi w większości dysponują zakłady, nawet sekundowa przerwa w prawidłowym napięciu, powoduje szkody. Zorganizowaliśmy spotkanie wałbrzyskich przedsiębiorców z Tauronem, podobną naradę chcemy zaproponować w Jelczu-Laskowicach – tłumaczy Barbara Kaśnikowska. Japończycy napomknęli też o braku możliwości kształcenia swoich dzieci – na Dolnym Śląsku, oprócz Wrocławia, nie ma międzynarodowych szkół. Tu w sukurs przyszedł prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, który zobowiązał się, w razie potrzeby, do utworzenie przynajmniej oddziałów w placówkach oświatowych, jeśli inwestorzy zgłoszą takie zapotrzebowanie. Na szczeblu samorządowym możliwe jest także rozwiązanie problemu komunikacji miejskiej i dowozu pracowników do zakładów w strefie. Obecnie na terenie WSSE funkcjonuje 12 inwestorów japońskich, którzy planowali zainwestować blisko 1,4 mld zł oraz stworzyć prawie 1700 miejsc pracy. Rzeczywistość znacznie przekroczyła deklaracje, ponieważ przedsiębiorcy zainwestowali już 4,5 miliarda złotych i stworzyli ponad 3860 miejsc pracy. Polska jest drugim domem dla 264 japońskich firm, z których 77 ulokowało swoje inwestycje w kraju nad Wisłą. Pod względem liczby fabryk daje to Polsce czwarte miejsce w Europie (Zachodniej, Wschodniej i Południowej). Z danych JETRO, Japońskiej Organizacji Handlu Zagranicznego, wynika, że na koniec 2010r. najwięcej firm produkcyjnych z co najmniej 10proc. udziałem japońskiego kapitału było w Europie w Niemczech – 146, we Francji – 133 i w Czechach – 94. Zarząd Spółki planuje organizować tego typu wydarzenia cyklicznie z myślą o tym, aby ułatwiać funkcjonowanie inwestorom w strefie. Niebawem można spodziewać się kolejnych tego typu spotkań z przedsiębiorcami. Tym razem będą to spotkania z inwestorami, których kapitał pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec.
Źródło: 30minut.pl
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.