O wpływie wielkich koncernów na region oraz życie społeczno- -gospodarcze, a także barierach i szansach rozwojowych debatowano podczas spotkania „Globalny biznes – lokalne korzyści – wiemy jak to robić”. Organizatorem konferencji w Zamku Książ była Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest Park”. W spotkaniu wzięli udział menadżerowie globalnych koncernów, lokalni przedsiębiorcy, politycy i samorządowcy.
W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej około 70 % inwestorów, to przedsiębiorstwa z kapitałem zagranicznym. 13 z nich to duże koncerny, które łącznie poniosły już ponad 8,5 mld zł nakładów i stworzyły blisko 14,5 tysiąca nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa te przynoszą olbrzymie zyski regionowi, pomimo ulg podatkowych, którymi zostały objęte. - Żeby z nich skorzystać, muszą osiągnąć zyski. Dopiero wtedy mają prawo odpisać ulgę od podatku dochodowego. To argument przeciwko twierdzeniu, że globalne firmy transferują swoje zyski za granicę. Gdyby tak było, nie mogłyby skorzystać z przywilejów, które oferują im specjalne strefy ekonomiczne – twierdzi Barbara Kaśnikowska, prezes „Invest Parku”. Oprócz korzyści czysto ekonomicznych, podczas konferencji wymieniano również inne zalety jakie niosą za sobą duże korporacje. Mówiono między innymi o przyspieszonej industrializacji, rozwoju infrastruktury, nowych technologiach, wspieraniu lokalnych inicjatyw społecznych, a także powstawaniu mikro i małego biznesu. - Wielkie koncerny po wybraniu lokalizacji, zwykle przyciągają mniejsze firmy. Tak przecież było z Toyota Motor Manufacturing Poland. Ważne jest zatem stwarzanie szansy na pozyskanie poważnych inwestorów, a co za tym idzie, tworzenie miejsc pracy w Wałbrzychu - mówi Roman Szełemej. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna funkcjonuje w 4 województwach i ponad 40 miejscowościach w Polsce. Działa w niej obecnie 150 przedsiębiorców, którzy stworzyli około 35 tysięcy miejsc pracy. Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna oraz bezpośrednie sąsiedztwo Czech i Niemiec sprawia, że zagraniczne firmy coraz częściej wybierają Polskę dla swoich kolejnych planów inwestycyjnych. - Mamy kilka tematów, w których wyprzedzamy inne kraje. Przede wszystkim jest to nasza kadra – twierdzi wiceminister gospodarki, Ilona Antoniszyn – Klik. – Mamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy są w stanie podjąć pracę od zaraz i szybko się uczą. Do tego dochodzą atrakcyjne grunty inwestycyjne oraz odpowiednie zachęty – dodaje. Konferencja w Zamku Książ została zorganizowana w ramach państwowej kampanii promocyjnej specjalnych stref ekonomicznych pod hasłem „Dbamy o dobrą markę polskiej gospodarki”.
Sgt.Pepper
Źródło: 30minut.pl
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.