Co szósta japońska firma produkcyjna w Polsce działa na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dlatego nikogo nie zdziwiła obecność wałbrzyszan na polsko - japońskim Forum Gospodarczym w Tokio.
Spotkanie było jedną z imprez towarzyszących wizycie Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, w kraju kwitnącej wiśni. W forum wzięło udział ponad 200 firm japońskich i ponad 50 polskich przedsiębiorców. Była z nimi prezes wałbrzyskiej strefy.- Pozyskanie japońskich inwestorów to proces długotrwały, może zająć nawet kilka lat - wyjaśnia Barbara Kaśnikowska. - W biznesie Japończycy cenią kontakty osobiste, chcą poznać partnera i nabrać do niego zaufania. Stąd waga takich imprez jak targi, czy misje, które dają możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy. Japończycy dużą wagę przykładają do punktualności i prawdomówności. Jeśli składamy im obietnice, to musimy ich dotrzymać - to jedna z podstawowych zasad współpracy biznesowej z japońskimi firmami - tłumaczy szefowa wałbrzyskiej strefy. W Polsce działa około 300 japońskich firm, w tym około 70 produkcyjnych. Na terenie wałbrzyskiej strefy jest ich 12. Zainwestowały blisko 4,9 mld złotych. Zatrudnienie znalazło w nich ponad 4000 osób.
- Uruchomiliśmy cykl specjalnych spotkań narodowościowych dla naszych inwestorów. Z japońskimi przedsiębiorcami spotkaliśmy się już dwukrotnie. W ten sposób identyfikujemy problemy, na jakie natykają się firmy z Japonii w swojej codziennej działalności w Polsce. No i wspólnie szukamy rozwiązań. Rozmawiamy też o tym, co sobie w Polsce chwalą. To daje nam argumenty w rozmowach z kolejnymi potencjalnymi inwestorami. Wydaje się, że naszym największym atutem są ludzie. Japończycy chwalą sobie szczególnie zaangażowanie i lojalność polskich pracowników – opowiada Barbara Kaśnikowska.
Inwestorzy przyznają, że do wałbrzyskiej strefy przyciągają ich nie tylko ulgi podatkowe i doskonale przygotowane tereny, ale również wysoka jakość obsługi. Potwierdzeniem tego jest wyróżnienie w rankingu fDi Magazine. W 2014 roku Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna została – jako jedyna w Polsce - doceniona za opiekę, jaką otacza inwestorów.
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.