Fabryka Toyoty w Wałbrzychu została wyróżniona przez Ministerstwo Gospodarki za bardzo dobrą współpracę ze szkołami i wsparcie szkolnictwa zawodowego.
Nagrody Ministerstwa Gospodarki zostały przyznane kilku przedsiębiorcom działającymi przy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park podczas konferencji „Mądrzej, czyli jak uczyć i szkolić dla gospodarki” - spotkania inaugurującego powołanie klastra edukacyjnego Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Invest in EDu. To pierwszy tego typu projekt w Polsce powołany przez 46 podmiotów: przedsiębiorców, przedstawicieli szkół oraz samorządów, którego rolą zwiększenie dostępności staży i praktyk oraz promocja szkolnictwa zawodowego. Nagrodę z rąk Wiceminister Gospodarki - Ilony Antoniszyn-Klik odebrał wiceprezes fabryki Toyoty ds. Korporacyjnych Dariusz Mikołajczak.
- „Podstawą dobrej współpracy jest wartość dodana dla obu stron - uczniowie powinni dzięki odpowiednio przygotowanemu przez szkołę i fabrykę programowi pozyskiwać podczas praktyk konkretne umiejętności. Zaś fabryka powinna dać uczniowi możliwość wykorzystania dotychczas zdobytej wiedzy i wniesienia konkretnego wkładu do działań zespołu, którego jest członkiem - stwierdził wiceprezes fabryki Toyoty w Wałbrzychu ds. Korporacyjnych Dariusz Mikołajczak. - Tak się dzieje w przypadku naszej współpracy z Zespołem Szkół Nr 5 w Wałbrzychu” – zaznaczył. Jak podkreśla Minister Gospodarki Janusz Piechociński w swym liście gratulacyjnym wystosowanym do fabryki Toyoty wyróżnienie ministerstwa to wyraz uznania „za szczególne osiągnięcia w promowaniu i realizacji szkolenia zawodowego, efektywną współpracę ze szkołami ponadgimnazjalnymi oaz wsparcie rzeczowe i finansowe zarówno szkół jak i uczniów.” Przykładem takiej współpracy jest długoletnie wsparcie Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu przy ul. Ogrodowej obejmujące takie kierunki nauczania jak: elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, technik pojazdów samochodowych. Początki tej współpracy wiążą się z powołaniem fabryki Toyoty w Wałbrzychu w 1999 roku, kiedy to koncern Toyota przekazał szkole obrabiarkę – maszynę sterowaną numerycznie. Przez szereg lat fabryka Toyoty darowała szkole kilkadziesiąt swoich produktów - silników i skrzyń biegów jako pomocy dydaktyczne dla kierunku mechanika oraz mechatronika. W 2009 roku warsztaty szkoły zasiliła Toyota Avensis, służąca uczniom jako samochód do nauki wymiany części i napraw. uczniowie „mechanika” co roku dobywają praktyki szkolne w Toyocie. Jak zaznacza Piotr Krzywda - Dyrektor Szkoły „przedstawiciele firmy wiedzą jak ważne jest, by zajęcia dydaktyczne odbywały się w oparciu o dobry, profesjonalny sprzęt.” - Wyposażone pracownie to gwarancja przygotowania dobrego, profesjonalnie wykształconego absolwenta, przyszłego pracownika” – mówi Piotr Krzywda. Współpraca między firmą a szkołą została w bieżącym roku zgłoszona również do nagrody Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i ustawicznej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach tzw. „Roku Zawodowców”.
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.