Flexicurity to zintegrowana strategia równoczesnego zwiększania elastyczności i bezpieczeństwa pracy. Termin flexicurity pochodzi od angielskich wyrazów: „flexibility” - elastyczność i „security” - bezpieczeństwo.
Celem flexicurity jest zagwarantowanie wysokiego poziomu pewności pracy (możliwości szybkiego znalezienia pracy na każdym etapie życia zawodowego) i szans rozwoju zawodowego w warunkach szybko zmieniającej się gospodarki.
Model flexicurity zakłada wprowadzenie rozwiązań umożliwiających szybkie zmiany w życiu zawodowym, stanowiące bardziej korzystne rozwiązania dla pracobiorcy.
Elastyczność to możliwość zmiany pracy na lepszą, optymalny rozwój indywidualnych zdolności, elastyczna organizacja pracy ułatwiająca szybkie i skuteczne zaspokojenie potrzeb pracownika
i pracodawcy.
Bezpieczeństwo to wyposażenie pracownika w nowe umiejętności (poprzez szkolenia), które umożliwią nie tylko rozwój zawodowy i utrzymanie dotychczasowego stanowiska pracy, lecz także znalezienie nowej pracy, jeżeli zajdzie taka potrzeba, oraz zabezpieczenie świadczeń ułatwiających przetrwanie okresu przejściowego.
Strategia flexicurity opiera się na czterech filarach formułujących zasady dostosowania życia zawodowego pracownika i potrzeb pracodawców do naturalnych etapów życia i sytuacji na rynku pracy.
Filar I
Elastyczne i przewidywalne warunki umów (z perspektywy pracownika i pracodawcy), osiągane dzięki nowoczesnemu prawu pracy, układom zbiorowym i organizacji pracy.
Filar II
Kompleksowe strategie uczenia się przez całe życie, podwyższające konkurencyjność przedsiębiorstw i zdolność pracownika do bycia zatrudnionym.
Filar III
Skuteczna, aktywna polityka rynku pracy, adekwatna do sytuacji na rynku pracy, umożliwiająca skrócenie okresów bezrobocia i ułatwiająca zmianę pracy.
Filar IV
Nowoczesne systemy zabezpieczenia społecznego, zapewniające odpowiednie wsparcie dochodów, sprzyjające zatrudnieniu i ułatwiające mobilność na rynku pracy.
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.