Problemy związane z zatrudnianiem obcokrajowców, w tym także tych spoza Unii Europejskiej, były tematem IX spotkania Klubu Menadżerów HR firm działających w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest- -Park”. Zawiłości przepisów, dotyczących tego zagadnienia, objaśniał uczestnikom spotkania Tomasz Bruder, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, przy wsparciu pracowników wydziału, Marka Kalety i Adama Wójcika.
Według Dominiki Ciary, menadżera HR w firmie Daicel Safety Systems Europe w Żarowie, procedury, związane z pracą obcokrajowców, wymagają szczegółowego omówienia. - Zmieniły się nie tylko zasady dotyczące sformalizowania pobytu zagranicznych pracowników, ale też działanie samego Urzędu Wojewódzkiego. Po reorganizacji pracy urzędu, jest nam trudniej uzyskać niezbędne informacje, przepisy są różnie interpretowane, w zależności od poszczególnych urzędników. Na szczęście mamy spotkania w „INVEST-PARKU”. Dzięki Klubowi HR możemy rozwiązać wiele problematycznych kwestii – mówi Dominika Ciara.
Urząd Wojewódzki rzeczywiście nie może narzekać na brak zajęć. Wpływ na nawał pracy urzędników ma również aktualna sytuacja polityczna na Ukrainie i konieczność obsługiwania uchodźców. - Liczba załatwianych przez nas spraw, to ponad 6200 zezwoleń rocznie. Plasuje nas na drugim miejscu w kraju. Więcej ma tylko województwo mazowieckie – mówi Tomasz Bruder. - Oczywiście staramy się, by możliwie szybko i sprawnie je rozwiązać. Wszystkim nam zależy na inwestorach – dodaje Bruder. Podczas spotkania dyrektor wydziału doradzał przedstawicielom komórek odpowiedzialnych za sprawy kadrowe, jak wybrnąć z proceduralnych pułapek oraz, w jaki sposób dotrzeć w miarę szybko do niezbędnych informacji. Omówiono też najważniejsze zmiany w przepisach. Prezes WSSE „Invest-Park”, Barbara Kaśnikowska, jest przekonana o celowości spotkań kadrowców. - Uważam, że poruszamy naprawdę ważne sprawy dla firm, zawsze jest też możliwość rozmowy z ekspertem w danej dziedzinie. Kolejny ważny aspekt, to możliwość wymiany doświadczeń przez samych menadżerów. Słyszę, jak rozmawiają i doradzają sobie nawzajem w różnych sprawach. Frekwencja na tych spotkaniach pokazuje, że była to trafiona inicjatywa – podkreśla Barbara Kaśnikowska.
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.