Ponad 1000 podpisów zebrali już kupcy, którzy handlują na placu przy zbiegu ulic Słowackiego i Nowy Świat w Wałbrzychu. Teraz wystosowali pismo do prezydenta miasta, w którym proszą o odstąpienie od pomysłu wywłaszczenia ich z tego miejsca.
„Z uwagi na brak możliwości osobistego spotkania, zapewne spowodowany napiętym terminarzem Pana Prezydenta, zmuszeni jesteśmy komunikować nasz zdecydowany sprzeciw wobec zaistniałych zdarzeń za pomocą listu otwartego. Od kilku tygodni prowadzimy batalię przeciwko bezprawnej próbie wywłaszczenia nas z nieruchomości przy zbiegu ulic Słowackiego i Nowy Świat w Wałbrzychu, na której obecnie znajduje się Targowisko. Inwestorem zamierzenia pod nazwą „Przebudowa i rozbudowa Placu Grunwaldzkiego wraz z przyległymi do niego ulicami w Wałbrzychu” jest Gmina Wałbrzych, zaś ZDKiUM w Wałbrzychu jest jednostką działającą w jej imieniu. Wniosek o wydanie zezwolenia na realizację w/w inwestycji zmierza do bezprawnego przejęcia przez Gminę Wałbrzych naszej nieruchomości z przeznaczeniem na budowę kolejnego parkingu. Powołana we wniosku przez ZDKiUM ustawa z dnia 10.IV.2003 r., tzw. specustawa drogowa nie ma zastosowania do realizacji inwestycji, które nie są drogami, a nasza nieruchomość nigdy drogą nie była i nie jest, chociażby z uwagi na istniejące na niej zabudowania teraz i w czasach przeszłych na potwierdzenie czego istnieją artefakty w postaci fotografii. Przypominamy Panu, że rudymentarne prawo własności zgodnie z art. 64 ust. 3 Konstytucji RP może być ograniczone tylko przez ustawę, a wzmiankowana nie ma tu zastosowania.
Panie Prezydencie, w Wałbrzychu nie jest potrzebny kolejny parking, ale miejsca pracy! Nie można bezdusznie w imię indywidualnych względów estetycznych rujnować życia kilkunastu rodzin i pozbawiać prawowitych właścicieli ich własności i pracy! Takie postępowanie jest nie tylko gwałtem na ustawie zasadniczej, jaką jest Konstytucja RP, ale też policzkiem wymierzonym w podstawowe prawa do godnego życia. W takim kontekście można wszelkie rewitalizacje i podobne kombinacje nazwać jedynie PUDROWANIEM TRUPA, bo czymże jest piękne granitowe miasto bez mieszkańców? REWITALIZACJA, to ożywianie, a nie zabijanie. Nasz protest popiera już ponad 1000 mieszkańców miasta, co wyrazili podpisując petycję o zaniechaniu likwidacji Targowiska. Podpisy zbierane są każdego dnia, bo ludzie lubią to miejsce i nie wyobrażają sobie, aby zniknęło ono z mapy Wałbrzycha. Wolą żywe Targowisko od martwego parkingu’ – napisali kupcy z Nowego Świata.
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.