120 milionów złotych przeznaczy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” na budowę hal przemysłowych, które powstaną w sześciu lokalizacjach zarządzanych przez strefę. To największa inwestycja własna spółki od początku jej istnienia.
Bliźniacze hale magazynowo - produkcyjne powstaną na Dolnym Śląsku: w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach, na Opolszczyźnie: w Nysie i Brzegu oraz w Wielkopolskiej Wrześni. Gotowe obiekty przemysłowe przeznaczone głównie pod wynajem lub leasing zwiększą atrakcyjność inwestycyjną tych terenów strefowych.
- To oferta, która powinna szczególnie zainteresować małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż istnieje możliwość zagospodarowania jedynie części hali. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza początkowe koszty inwestycji i daje możliwość dostosowania obiektu do swoich potrzeb. Dodatkowym atutem jest możliwość skorzystania z preferencji w postaci ulgi w podatku dochodowym – mówi prezes wałbrzyskiej strefy Piotr Sosiński.
Powierzchnia hal wynosić będzie ok. 5 000 m kw., przy czym będzie istniała możliwość rozbudowy obiektu. Hala zostanie wyposażona z zaplecze biurowe i socjalne oraz infrastrukturę zewnętrzną: parkingi, place manewrowe oraz teren zielony. Koszt budowy każdego obiektu wyniesie ok. 20 mln złotych.
- To historyczny moment dla wałbrzyskiej strefy, która pierwszy raz przeznaczy tak duże środki na zwiększenie atrakcyjności swojej oferty. Od początku funkcjonowania spółka na rozwój infrastruktury wydała blisko 280 milionów złotych. Program budowy hal, który zrealizujemy w ciągu najbliższych 3 lat, to niemal połowa tej kwoty – podkreśla Kamil Zieliński, wiceprezes WSSE.
- Od wielu lat samorządy postulowały zmianę strategii inwestycyjnej opierającej się gównie na sprzedaży terenów typu greenfield, na ofertę związaną z dzierżawą gotowych obiektów przemysłowych. Po kilku latach braku takich inwestycji pojawia się program, który jest na to odpowiedzią – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Ten fakt cieszy tym bardziej, że w ciągu ostatnich dwóch lat samorządy aglomeracji wałbrzyskiej wydały kilkadziesiąt milionów złotych na przygotowanie terenów inwestycyjnych – dodaje.
Fundusze pochodzące z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych pozwoliły na przygotowanie działek między innymi w Świebodzicach, Głuszycy, Żarowie, czy Jaworzynie Śląskiej.
- Kwestia uzbrojenia terenów inwestycyjnych była dla nas największym wyzwaniem, gdyż nie pozwalały na to możliwości finansowe gminy – wspomina Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej. – Dzięki środkom z ZIT’u udało się wyposażyć działki w media oraz wybudować dwie platformy dla przyszłych inwestorów. Jest mi również niezmiernie miło, że staliśmy się beneficjentem programu budowy hal wałbrzyskiej strefy – podkreśla.
Oprócz środków z ZIT’u, pochodzących z Regionalnych Programów Operacyjnych, samorządy mogą skorzystać z dodatkowego instrumentu wsparcia. W zeszłym tygodniu wałbrzyska strefa uruchomiła program preferencyjnych pożyczek na rozwój infrastruktury inwestycyjnej skierowany do Jednostek Samorządu Terytorialnego.
- Realia gospodarcze, jak i potrzeby samych przedsiębiorców zmieniają się. Cieszę się, że strefa wsłuchuje się w potrzeby inwestorów, czego dowodem jest program budowy hal oraz fundusz pożyczek dla samorządów – podsumowuje wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Gwóźdź.
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.