Nowe prawo własności przemysłowej, nad którym aktualnie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii to szansa na wzrost zdolności do kreacji i absorbcji innowacji, co pozwoli budować gospodarkę opartą na wiedzy, trwale podnosić jej produktywność oraz wzmacniać konkurencyjność na globalnym rynku.
Projekt nowych regulacji trafił 25.04.2022 r. do konsultacji publicznych, które potrwają do 31 maja 2022 r.
Obecne prawo własności przemysłowej zostało ustanowione w 2000 r. i przez ponad 20 lat jego obowiązywania, liczne nowelizacje ustawy przyczyniły się do jej nieczytelności.
„ – Efektywna ochrona własności intelektualnej ma kluczowe znaczenie w nowoczesnej gospodarce. Badania OECD i EUIPO pokazują, że firmy będące właścicielami praw własności intelektualnej mają wyższe przychody, są bardziej produktywne, zwiększa się ich skłonność do podejmowania działalności eksportowej, a to wszystko buduje ich potencjał rozwojowy. Wzrost gospodarczy jest w coraz większym stopniu uzależniony od niematerialnych aktywów. Dlatego konsekwentnie realizujemy działania, które przyspieszają naszą transformację ku gospodarce opartej na wiedzy, innowacyjnych technologiach oraz cyfryzacji. Komplementarnie do wdrożonych już proinnowacyjnych zachęt, takich jak ulga na B+R czy ulga IP BOX, które służą pobudzeniu inwestycji w sferę badani i rozwoju oraz sprzyjają wzrostowi komercjalizacji praw własności intelektualnej, proponujemy następny krok wzmacniający polski ekosystem prawny przyjazny innowacyjności – reformę prawa własności przemysłowej. Naszym celem jest opracowanie, w dialogu ze środowiskami biznesowymi i naukowymi, systemu ochrony prawa własności przemysłowej na miarę potrzeb nowoczesnej, cyfrowej gospodarki. Chcemy, aby dzięki nowym regulacjom, korzystający z systemu ochrony własności przemysłowej przedsiębiorcy i innowatorzy, w tym szczególnie sektor MŚP, mogli skutecznie chronić innowacyjne rozwiązania i czerpać z nich optymalne korzyści ekonomiczne. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do konsultacji projektu i merytorycznej dyskusji nad proponowanym rozwiązaniami.” komentuje Waldemar Buda w opublikowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii artykule.
W przygotowanym projekcie nowych regulacji znalazły się rozwiązania umożliwiające uproszczenie i skrócenie postępowań, w tym przyspieszenie ochrony wynalazków. Ujednolicona zostanie także opłata zgłoszeniowa dla wszystkich przedmiotów własności przemysłowej. Natomiast propozycje nowych instrumentów ochrony własności przemysłowej uwzględniają:
Źródła:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nowe-prawo-wlasnosci-przemyslowej-celem-gospodarka-oparta-na-wiedzy-i-innowacyjnych-technologiach?fbclid=IwAR3swORWAL0WYJKJ3rHzSZRf_Q0tBpnorqhOw-BmprU5oVojgHNAi-PlQWA
innowacje.dp.org.pl/
Oddział ZUS w Wałbrzychu przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową - Urzędem Skarbowym w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne szkolenie:
- Krajowa Administracja Skarbowa - Urząd Skarbowy w Wałbrzychu
Temat: e-Urząd Skatbowy - szybki i bezpieczny kontakt z urzędem skarbowym
ZUS Oddział w Wałbrzychu
Temat: Wakacje składkowe - zwolnienie z opłacania składek ZUS
Szkolenie odbędzie się w czwartek 20 lutego 2025r. o godzinie 10:00.
ZUS ogłosił Konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2026 r. Nabór wniosków w kolejnej edycji Konkursu odbędzie się od 10 lutego do 10 marca 2025 r.
czytaj więcejDolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w partnerstwie z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz Dolnośląskimi Pracodawcami, ma zaszczyt zaprosić na konferencję otwierającą projekt „Wsparcie beneficjentów Programu FEDS 2021-2027 EFS+”.
ZUS Oddział w Wałbrzychu ogłosił terminy szkoleń dla swoich klientów w I półroczu 2025 roku. Wśród zaproponowanych tematów są m.in. wakacje składkowe czy wypadki przy pracy.
czytaj więcejWałbrzych to drugie co do wielkości miasto na Dolnym Śląsku. 100 tysięcy mieszkańców obsługiwanych jest codziennie przez nowoczesna komunikację miejską. Nowe przystanki autobusowe wyposażone są w citylighty – podświetlane tablice reklamowe.
czytaj więcej