Podczas ostatniego Kongresu Rady Podatkowej organizowanego przez Konfederację Lewiatan poruszony został temat ulg podatkowych na działalność badawczo-rozwojową, jakie są obecnie dostępne dla przedsiębiorców. Po wprowadzeniu nowych ulg w styczniu 2022 r. między innymi na robotyzację czy prototypy, system ulg stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Innowacyjni przedsiębiorcy mogą także łączyć poszczególne dostępne ulgi by generować jak największe oszczędności, które mogą zostać następnie wykorzystane na dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Mimo tego jak wiele ulg proinnowacyjnych jest aktualnie dostępnych dla przedsiębiorców wciąż bardzo niewiele z nich rzeczywiście je wykorzystuje. Według badania przeprowadzonego dla Ayming Polska w 2021 r. aż 48% firm prowadzących działalność B+R nie wiedziało o możliwości wykorzystania ulgi B+R.
„Duża część firm, jeśli myśli o dofinansowaniu projektów innowacyjnych, bierze pod uwagę konkursy dotacyjne. Wymagają one wysokiego stopnia innowacyjności oraz spełnienia wielu warunków szczegółowych. Dodatkowo szansa na sukces jest często znikoma. Tymczasem obowiązujące ulgi innowacyjne są dużo bardziej demokratyczne i dostępniejsze. Premiują nawet projekty, które wciąż trwają albo które zakończyły się porażką” – mówi Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, przewodnicząca Zespołu ds. Ulg Innowacyjnych w Radzie Podatkowej Konfederacji Lewiatan oraz dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska. Dzięki temu, że ulgi proinnowacyjne premiują projekty innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, a nie całego kraju, są one o wiele bardziej dostępne i korzystne dla polskich przedsiębiorców.
Dzięki poszerzeniu katalogu dostępnych ulg proinnowacyjnych przedsiębiorcy mogą także korzystać z nich na rożnych etapach wdrażania innowacji.
„Celem Ministerstwa Finansów było domknięcie łańcucha zachęt fiskalnych, które będą do wykorzystania na różnych etapach działań B+R. Ulga na badania i rozwój dotyczy początkowego stadium prac i jest dedykowana projektom dotyczącym opracowania produktu czy usługi. Później mamy etap wdrożenia i w tym momencie przedsiębiorca może skorzystać z nowej ulgi na prototyp. Na końcu dochodzi do komercjalizacji i wówczas dostępna jest ulga IP Box” – wskazał zastępca dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów Jakub Jankowski.
Czym są ulgi proinnowacyjne?
Ulgi proinnowacyjne to narzędzie zaprojektowane przez Ministerstwo Finansów mające na celu wsparcie innowacji w polskich przedsiębiorstwach, a co za tym idzie przyspieszenie procesu przebudowy polskiej gospodarki, tak by nowe technologie i innowacyjne rozwiązania stały się decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.
Aktualnie oferowane ulgi proinnowacyjne to:
Dowiedz się więcej o ulgach proinnowacyjnych na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów.
Źródła:
lewiatan.org/ulgi-proinnowacyjne-wymagaja-wiekszej-promocji/
www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/ulga-na-badania-i-rozwoj
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/
www.podatki.gov.pl/polski-lad/pakiet-dla-biznesu-polski-lad/ulgi-na-innowacje-polski-lad/transformacja-innowacyjna-gospodarki-polski-lad/
innowacje.dp.org.pl
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.