Najbardziej aktywne innowacyjne przedsiębiorstwa i start-upy nie działają jedynie w branży produkcyjnej i usługowej. Choć są to sektory polskiej gospodarki, które bardzo aktywnie się rozwijają i inwestują w innowacyjne rozwiązania, ostatnie lata przyniosły ogrom innowacji także w sektorze medycznym.
Pandemia koronawirusa, która na ponad dwa lata sparaliżowała cały świat, zweryfikowała także polski system świadczenia usług medycznych i jak bardzo potrzebne są w nim zmiany w zakresie modernizacji oraz cyfryzacji. Teleporady, internetowa rejestracja czy system wystawiania recept to tylko niektóre z usług, które w okresie największej liczby zakażeń stały się dla nas niezbędne.
Dodatkowym czynnikiem jest szybkie starzenie się polskiego społeczeństwa, które również obnaża coraz większe potrzeby pacjentów, a co za tym idzie potrzebę wprowadzania innowacji w polskim sektorze medycznym.
Jak się jednak okazuje, mimo niskiego poziomu implementacji innowacyjnych rozwiązań w publicznym systemie świadczenia usług medycznych, w Polsce nie brakuje medycznych start-upów. Start-up to według definicji Polskiego Funduszu Rozwoju, młode przedsiębiorstwo lub tymczasowa organizacja poszukująca modelu biznesowego, który zapewniłby jej zyskowny rozwój. Jak się okazuje polskie start-upy medyczne nie tylko opracowują innowacyjne rozwiązania, ale także cieszą się zainteresowaniem na rynkach europejskich i pozostałych rynkach zagranicznych. Często dzieje się tak także przez (niestety) małą szansą na odniesienie sukcesu na rodzimym rynku.
Jak wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju medyczne start-upy zajmują trzecie miejsce pod względem liczebności w naszym kraju (po sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym oraz e-commerce). Wśród nich znajdują się spółki z obszaru telemedycyny, obszaru AI/machine learning (sztuczna inteligencja), urządzeń medycznych oraz obszaru danych medycznych. Spora liczba z nich, bo aż 70%, opracowuje te innowacje we współpracy ze szpitalami (dane pochodzą z raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”).
Najczęstszą formą finansowania innowacji w sektorze medycznym są środki własne. Według danych uzyskanych na podstawie przebadanych na rzecz raportu „Top Disruptors in Healthcare 2021”, 62% start-upów korzysta z tego sposobu pozyskiwania środków. Kolejną popularną formą finansowania są granty – z grantów unijnych korzysta 34% badanych, a z krajowych 31%. Mimo sukcesów i zainteresowaniem oferowanymi przez polskie start-upy produktami na zagranicznych rynkach, zaledwie 9% przebadanych przedsiębiorstw otrzymywało wsparcie finansowe od zagranicznych inwestorów.
„W Polsce dostęp do finansowania dla start-upów z branży healthcare wciąż nie jest wystraczający, natomiast to też się zmiania. Polskie fundusze coraz wyraźniej widzą potrzebę inwestowania w ten segment. Potwierdził to również przełomowy, 2021 rok, kiedy łączne inwestycje w tej branży były największe od lat” mówi Natalia Świrska-Załuska, Startup Program Manager CEE w OVHcloud w wypowiedzi dla serwisu Newseria.
Źródła:
info.newseria.pl/?show_news=919499725&t=c39392a89ce9841552a27cbe62f8e5b9
pfr.pl/slownik/slownik-startup.html
www.pfsz.org/wp-content/uploads/2021/06/Top-Disruptors-in-Healthcare.pdf
innowacje.dp.org.pl
Oddział ZUS w Wałbrzychu przy współpracy z Krajową Administracją Skarbową - Urzędem Skarbowym w Wałbrzychu zaprasza na bezpłatne szkolenie:
- Krajowa Administracja Skarbowa - Urząd Skarbowy w Wałbrzychu
Temat: e-Urząd Skatbowy - szybki i bezpieczny kontakt z urzędem skarbowym
ZUS Oddział w Wałbrzychu
Temat: Wakacje składkowe - zwolnienie z opłacania składek ZUS
Szkolenie odbędzie się w czwartek 20 lutego 2025r. o godzinie 10:00.
ZUS ogłosił Konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2026 r. Nabór wniosków w kolejnej edycji Konkursu odbędzie się od 10 lutego do 10 marca 2025 r.
czytaj więcejDolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w partnerstwie z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych oraz Dolnośląskimi Pracodawcami, ma zaszczyt zaprosić na konferencję otwierającą projekt „Wsparcie beneficjentów Programu FEDS 2021-2027 EFS+”.
ZUS Oddział w Wałbrzychu ogłosił terminy szkoleń dla swoich klientów w I półroczu 2025 roku. Wśród zaproponowanych tematów są m.in. wakacje składkowe czy wypadki przy pracy.
czytaj więcejWałbrzych to drugie co do wielkości miasto na Dolnym Śląsku. 100 tysięcy mieszkańców obsługiwanych jest codziennie przez nowoczesna komunikację miejską. Nowe przystanki autobusowe wyposażone są w citylighty – podświetlane tablice reklamowe.
czytaj więcej