Odkąd w październiku 2021 r. szef Facebooka, a teraz już Meta Platforms, Mark Zuckerberg ogłosił swoje wieloletnie plany na rozwijanie innowacyjnego wirtualnego świata, koncept metaverse wydaje się nie schodzić z pierwszych stron gazet. Mimo tego ta fascynująca technologia wciąż wydaje się dla wielu abstrakcyjna i niezrozumiała. Niektóre jej elementy są nam jednak już znane, m.in.:
Perspektywa koegzystowania między światem realnym a wirtualnym, gdzie będziemy mogli pracować, spotykać się z innymi ludźmi, podróżować, kupować przeróżne produkty, krótko mówiąc żyć, jednocześnie fascynuje i przeraża. Mimo tego liderzy branży technologicznej tacy jak właśnie Meta Platforms czy Neuralink z kontrowersyjnym Elonem Muskiem na czele już dziś zapowiadają technologie, których zadaniem będzie zatarcie granic między tymi światami, by w ostateczności niemal w całości je połączyć i przenieść nasze życie do metaverse.
Nowa wersja internetu
Podczas wspomnianego już wcześniej wystąpienia Marka Zuckerberga, szef Meta Platforms określił metaverse także jako następcę internetu mobilnego. Nowa rzeczywistość ma być dostępna poprzez VR (wirtualną rzeczywistość), AR (augmented reality – rzeczywistość rozszerzoną), PC i wszystkie urządzenia mobilne, czyli smartfony, tablety czy konsole do gier.
Choć metaverse stworzona według wizji Zuckerberga nie jest pierwszą próbą połączenia świata wirtualnego z rzeczywistością (powstały już i działają inne platformy, głównie do gier m.in. Roblox, Fortnite czy The Sims), jego wersja idzie o krok dalej. Rozwija ona technologie takie jak AI (sztuczna inteligencja), blockchain, Internet of Things (Internet Rzeczy), edge computing i cloud computing i łączy je ze sobą, budując pełne doświadczenie cyfrowe dla użytkownika. W metaverse będziemy mogli nie tylko oglądać, ale wchodzić w interakcje z innymi tak jak w prawdziwym świecie, czuć smaki i zapachy, odczuwać przez dotyk. Chcąc kupić jakiś produkt towarzyszyć nam będzie wszystkowiedzący asystent i tak jak w realnym świecie będziemy mogli produkt dotknąć, obejrzeć z każdej strony, a nawet zajrzeć do środka. Mówiąc krótko metaverse ma stać się dla nas elementem tak naturalnym, że nie będziemy zauważać jak łączy się i przenika naszą rzeczywistość.
Jednocześnie rozwój technologii i innowacji związanych z metaverse zyskuje na popularności i pojawia się coraz więcej technologicznych start-upów, także w Polsce, których głównym celem jest ich dalsza rozbudowa. Wielu przedsiębiorców inwestuje w pierwsze rozwiązania związane z metaverse chcąc już teraz urozmaicić profil swoich usług i produktów. Inwestowanie w technologie związane z metaverse jest także niemal pewną szansą na ogromne zyski i ekspansję. Już teraz są one niezwykle wypłacalne, a w przyszłości będą jedynie zyskiwać na wartości.
„W grudniu 2021 r. Bloomberg podał wartość 800 mld USD dotyczącą 2024 r. – w porównaniu z 470 mld USD w 2020 r. Na połowę tej sumy będzie się składał segment gier (np. Roblox, Microsoft i przejęty przez niego za ponad 68 mld USD Activision Blizzard, Electronic Arts, Take-Two, Tencent), na drugą część – inne formy rozrywki, w tym koncerty, wydarzenia sportowe, filmy oraz różne rodzaje działalności związane z mediami społecznościowymi. Citi GPS w obszernej analizie „Metaverse and Money”, z marca 2022 r., oszacował liczbę aktywnych użytkowników w trójwymiarowej wirtualnej przestrzeni na 5 mld osób, a potencjał rynku na kwotę 8–13 bln USD w 2030 r. To niewiele mniej niż obecna wartość całej światowej, cyfrowej gospodarki. Według ekonomistów, z firmy consultingowej Analisys Group, potencjalna wartość metaverse może wynieść w 2031 r. 3 bln USD.” czytamy w artykule opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Marzenie o innym świecie
Koncept metaverse może wydawać się niezwykle futurystyczny, a jednak samo pojęcie wywodzi się z napisanej w poprzednim stuleciu powieści science fiction „Snow Crash”. Pojęcie metaverse to zbitek słów „meta” i „universe”. W książce Neala Stephensona z 1992 r. akcja rozgrywa się w dystopijnym świecie rządzonym przez chciwe korporacje, w którym ludzie uciekają przed swoimi problemami do cyberprzestrzeni gdzie poruszają się jako awatary – metaverse. Wizja metaverse wyłaniająca się z tego materiału nie jest więc w żadnym stopniu przychylna czy optymistyczna; wręcz przeciwnie – wydaje się być opowieścią przestrzegającą nas przed dalszym rozwojem kapitalizmu oraz kultury korporacji, ponieważ są one dla naszego świata destrukcyjne.
Czy dzisiejsi giganci technologiczni tacy jak Meta Platforms, Google czy Apple będą w stanie wygenerować dla szerokiej publiczności wirtualny świat nie będący realizacją tej pesymistycznej wizji? Już samo wykorzystanie terminu z materiału źródłowego tak obciążonego negatywnymi konotacjami wydaje się być niefortunne. Tylko czas pokaże czy technologie związane z metaverse i stojący za ich rozwojem milionerzy zdołają wyprodukować wirtualną rzeczywistość dostępną dla wszystkich i nie działającą na niekorzyść naszej planety.
Źródła:
parp.gov.pl/component/content/article/82285:swiatowe-trendy-w-innowacyjnosci-czy-metaverse-ma-szanse-zmienic-nasza-rzeczywistosc?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter_parp
parp.gov.pl/component/publications/publication/monitoring-trendow-w-innowacyjnosci-raport-12
innowacje.dp.org.pl
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.