Szukając największej ilości startupów w Polsce nie sposób nie zajrzeć na Dolny Śląsk. Region jest obecnie liderem jeżeli chodzi o ilość zarejestrowanych startupów. To właśnie tutaj ich liczba w 2022 roku wyniosła aż 21% w skali kraju. Jak podaje najnowszy raport Startup Poland to aż 12% wzrost w porównaniu do ubiegłego roku. Województwo dolnośląskie wyprzedza ilością startupów m.in. województwo mazowieckie i małopolskie.
Co stoi za tak dużym rozwojem startupów właśnie na Dolnym Śląsku? Jaka jest tego przyczyna?
To zasługa ludzi!
Najważniejsze czynniki jakie mają wpływ na ten sukces to ludzie i współpraca. Ze względu na nieustający rozwój społeczności startupowej w Polsce, możemy zaobserwować powstawanie nowych spółek. Istotne są także wszelkie możliwości nawiązywania kontaktów oraz pomocy ze strony osób doświadczonych. Takim sytuacjom sprzyjają wszelkie wydarzenia startupowe, konferencje, meet upy i uczenie się od siebie nawzajem.
Dobry start zapewnia także wparcie ze strony miasta, biznesu czy jednostek prywatnych. Dzięki nim nowe projekty zyskują szansę na rozwój, mogą korzystać z doświadczenia innych oraz zyskują mentoring, który zapewnia dobre rozeznanie w panujących trendach.
Rozwój startupowego ekosystemu na Dolnym Śląski rozpoczął się od powiększenia infrastruktury, na którą składają się przestrzenie do współpracy czy laboratoria. Powstawanie kolejnych jednostek wspierających rozwój nowych przedsiębiorstw wpływa na atrakcyjność regionu w oczach startupowców. Pojawił się nie tylko Wrocławski Park Technologiczny, ale również Concordia Design – nowoczesna przestrzen coworkingowa kierująca swoje usługi do firm, freelancerów oraz właśnie startupów. Pojawiły się także liczne projekty wspierające startupy, takie jak WPT Startup Hub czy Design Accelerator. Warto także wspomnieć o pojawieniu się innowacyjnych startupów, które są unikalne w skali kraju i stawiają w swojej działalności na innowacyjne rozwiązania. W branży e-health są to takie firmy jak Calmsie – aplikacja wspierająca terapię osób dotkniętych depresją, a w branży długotrwałego najmu rowerów i skuterów elektrycznych dla kurierów działa GreenMo.
A co z przyszłością?
Czy Dolny Śląsk ma szansę przebić się w kolejnych edycjach rankingu? Zdecydowanie tak! Od jakiegoś czasu stale znajduje się w czołowych zestawieniach miejsc do inwestowania w startupy. Sam Wrocław został jednym z najważniejszych centrów technologicznych w Polsce i nazywany jest startupową stolicą Polski.
Wszystko to dzięki wieloobszarowemu rozwojowi oraz licznym kontaktom – również międzynarodowym. Startup Wrocław nawiązał współpracę z podobnymi sobie podmiotami z Czech, Portugalii, Francji, Niemiec, Włoch, USA, Finlandii, Rumunii, Kazachstanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Mołdawii i Singapuru. Otworzyło to drogę do zorganizowania oficjalnych delegacji we Wrocławiu.
Dolnośląski ekosystem startupowy liczy ponad 30 inkubatorów i biur coworkingowych, ponad 50 laboratoriów, ponad 100 ośrodków badawczo-rozwojowych oraz informacyjnych, a także ponad 250 startupów. Każdy z tych podmiotów prowadzi działania nie tylko na swój rachunek, ale angażuje się również w projekty poboczne, co łącznie daje liczne inicjatywy!
Źródła:
mamstartup.pl/dolny-slask-przyciaga-startupy-i-idzie-mu-to-lepiej-niz-reszcie-kraju-dlaczego/
innowacje.dp.org.pl
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.