Od początku obecnej kadencji samorządu, podejmowane są działania, które mają przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności bielawskiego Parku Miejskiego. W latach 2019 - 2020 uruchomiona została tu kawiarenka pn. EKO Cafe, dokonano szeregu nowych nasadzeń, a także wybudowane zostało Miasteczko Ruchu Drogowego.
Z kolei w 2021 r., pojawiły się tężnia i lodowisko plenerowe, a dla miłośników aktywnego wypoczynku, przy kawiarence uruchomiona została wypożyczalnia rowerów, hulajnóg elektrycznych i gokartów. Wszystkie wyżej wymienione przedsięwzięcia finansowane były ze środków własnych Gminy, a część z nich pozwoliła na częściowy zwrot poniesionych nakładów z tytułu osiąganych przychodów.
W kwietniu 2023 r. podpisana została umowa dzierżawy gruntu, położonego w pobliżu parkowego placu zabaw, na którym uruchomiona została wypożyczalnia elektrycznych autek dla dzieci. Na inwestycję, wzbogacającą ofertę rekreacyjną Parku Miejskiego, zdecydował się lokalny przedsiębiorca, który za dzierżawioną nieruchomość o pow. 10 m2 co miesiąc wpłaca do kasy miejskiej 180,46 zł.
Tym razem na rozszerzenie parkowej oferty zdecydowała się mieszkanka Gminy Świdnica, która w okresie 1.VII. - 31.VIII. br. zamierza wykonywać zaplatane kolorowe warkoczyki oraz brokatowe tatuaże. Podobna działalność biznesowa jest bardzo popularna w miejscowościach nadmorskich, gdzie stoiska rozkładane są na plażach, deptakach i promenadach. Widać więc, że Bielawa powoli zaczyna być postrzegana jako miejsce z dużym potencjałem dla szeroko rozumianych komercyjnych usług turystycznych.
Za dzierżawioną nieruchomość o pow. 4 m2 nowy przedsiębiorca co miesiąc wpłacać będzie do kasy miejskiej 72,19 zł. Kwota ta nie jest wygórowana i powinna zachęcić inne podmioty gospodarcze do kolejnych kreatywnych pomysłów biznesowych, na których będzie można osiągnąć nadwyżkę finansową. Wolnego miejsca w bielawskim parku jest jeszcze bardzo dużo.
Działanie to jest zgodne z celem strategicznym nr 1, zapisanym w Strategii Rozwoju Gminy, pn. "Bielawa miastem przedsiębiorczym". W jego ramach zdefiniowano cel operacyjny nr 1.2. "Rozwój przedsiębiorczości mieszkańców i lokalnego biznesu".
Źródło: um.bielawa.pl
HKTDC Beauty & Wellness Expo to coroczne wydarzenie organizowane przez Hong Kong Trade Development Council (HKTDC), skupiające się na najnowszych trendach i produktach z zakresu kosmetyków, pielęgnacji skóry, fitnessu i wellness. Expo odbywa się w Hong Kong Convention and Exhibition Centre, oferując odwiedzającym szeroką gamę produktów, takich jak kosmetyki, produkty do pielęgnacji skóry i włosów, urządzenia spa oraz sprzęt fitness. Uczestnicy mogą korzystać z ekscytujących zakupów, specjalnych ofert oraz brać udział w sesjach prowadzonych przez ekspertów branżowych i prezentacjach nowych produktów. W 2025 roku targi odbędą się w dniach 14-18 sierpnia.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejInstrument Finansowy Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie realizowany jest przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o na podstawie Umowy Operacyjnej zawartej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w dniu 1 lipca 2024 r.
czytaj więcejPrezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz oraz Wicemarszałek Michał Rado zapraszają na spotkanie poświęcone wsparciu przedsiębiorców z funduszy unijnych. W jego trakcie przedstawione zostaną mechanizmy wsparcia dla prowadzących działalność gospodarczą, możliwości pozyskania dotacji dla firm na rozwój czy szkolenia pracowników, zaprezentowane zostaną różne obszary wsparcia dla przedsiębiorców w ramach Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska 2021-2027.
czytaj więcejCelem Programu Polska Cyfrowa jest, żeby jak najwięcej mieszkańców, na terenach gdzie inwestycje w sieci szerokopasmowe są nieopłacalne na warunkach rynkowych, miało dostęp do szybkiego internetu (m.in. światłowody).
Szacujemy, że dzięki Programowi Polska Cyfrowa do końca 2023 r. ok. 2 mln gospodarstw domowych, przede wszystkich z obszarów wiejskich, podmiejskich i słabo zaludnionych uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.